SWISSmag č. 05 - podzim-zima 2011/12

Další SWISSmag, časopis výhradně o Švýcarsku a fenoménech s ním spojených, právě vychází. Jak to žádá tradiční periodicita léto – zima, je právě nadcházející zimní sezóna jedním z témat, které SWISSmag s pořadovým číslem 5 přináší. Konkrétně třeba článek, který popisuje 14 švýcarských sjezdovek, jež určitě nesmíte minout. Dovíte se i aktuální tipy pro tuto zimu a v několika článcích zavítáte do oblasti Jungfrau, kde slavné nejvýše položené nádraží Evropy právě slaví sto let své existence. A počtete si o dalších vlídných úkazech Švýcarska – jeho sýrech či čokoládě, karnevalech, architektuře, designu… Tak pěkné počtení!

SWISSmag 05 vychází 6. 10. 2011

Předplatné časopisu SWISSmag můžete objednat zde.

Časopis si můžete objednat i v e-shopu SNOW.

Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na webu ISSUU.com, na portálu Alza nebo na portálu Floowie.


Zde přinášíme náhledy několika stran z časopisu SWISSmag 05:


Monte Carasso: město s jasnou tváří
Bude tomu třicet let, co se píše historie Monte Carassa jako jednoho z nejznámějších příkladů novodobého urbanismu. Zásahy architekta Luigiho Snozziho v malém městečku u Bellinzony v ticinském kantonu vypovídají o důležitosti nekompromisního přístupu ke kontextuální a regionální obnově podobných sídelních útvarů.


Vše o mýtu Heidi, děvčátka z hor
Poprvé román Johanny Spyriové Heidi, děvčátko z hor vyšel v roce 1879 – krátce před Vánocemi. Spisovatelka Heidin příběh psala jako v transu: za pouhé čtyři týdny byl román hotov a odevzdán do tiskárny. A byl to úspěch. Dokonce i mezinárodní.Vinice Lavaux - Kde sklízí víno i helikoptéry
„Je dobré být při tom“, našla jsem poznámku v deníku ze září 2007 z oslav zápisu vinic nad Ženevským jezerem na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zařazení vinic Lavaux v kantonu Vaud k tehdy šesti dalším podobným privilegovaným kulturním krajinám ve světě úspěšně završilo snahu Švýcarů o oficiální uznání tradičních vinic, o jejich zachování pro budoucí generace.


Nejkrásnější sjezdovky Švýcarska
Zimní sezóna klepe na dveře a s ní i plánování, kam se letos s lyžemi vydat. Víme, že určitě do Švýcarska, ale co dál?


Jedinečná kombinace - lyže a vlak
Švýcarsko nabízí mnoho specialit. Světovým unikátem jsou jeho horské železnice, obvykle staleté technické památky, které dnes možná více než kdy jindy naplňují svůj životní úděl a zpřístupňují turistům jinak těžko dostupné kouty Alp. Okolo některých pak vyrostly pavučiny sjezdovek, takže dnešní návštěvník může využívat vlak coby dopravní prostředek ve směru vertikálním.


Lanovky v oblasti Jungfrau
Nejvýše položená ozubnicová trať v Evropě vedoucí na Jungfraujoch do nadmořské výšky 3 454 metrů je dominantní turistickou atrakcí regionu Jungfrau i celého Švýcarska. Od jejího zprovoznění až na vrchol uplyne příští rok sto let. Už v roce 1908 ovšem byla v této oblasti postavena první přelomová visutá osobní lanovka Švýcarska. Dnes je v okolí Interlakenu řada dalších lanovek, které rozhodně stojí za návštěvu. Představme si některé z nich.


Fascinace Matterhornem
Skoro se chce vykřiknout: NEDOTÝKAT SE! Tahle vznešená skála zabíjí. Hned první „úspěšnou“ výpravu na vrchol Matterhornu ze 14. července 1865 přežili jen tři ze sedmi jejích členů. Dodnes je obětí bezmála 600. A cifra stále roste: každý rok tu vyhasne průměrně deset životů. Nemusí však být rovnou zle, Matterhorn si člověka lehce připoutá i bez lezení. Zažil jsem tuhle fascinaci na vlastní kůži.


Kde si dávají na sýrech záležet? V kantonu Curych.
Některé švýcarské sýry jsou staré 700 let, vznik jiných se datuje ještě před naším letopočtem. Kdo se v tom má ale vyznat? Vždyť v současné době se na pultech švýcarských obchodů dá koupit až 450 druhů sýrů. Jejich obliba roste i v Česku.


Od tekutého zlata po tuhou čokoládu
Čokoláda je potravinou, která vyvolává emoce. Nabírá mnoho podob a chuťových variací a dnes si bez ní už život nedokážeme představit. Umí dodat rychlou energii, ale zároveň skrz chuťové buňky pohladit na duši.

 

 

mediální partneři:
Sníh a lyžování - SNOW.CZHST - obchodní komora Švýcarsko  Švýcarsko

Sněhové zpravodajství ze Švýcarska - na portálu SNOW.CZ