SWISSmag - časopis o Švýcarsku

Časopis

SWISSmag č. 29 –
podzim-zima 2023/24

Časopis SWISSmag přináší inspiraci pro zimní dovolenou i poznávací cesty do Švýcarska. A k tomu mnoho dalších zajímavostí pro milovníky země helvétského kříže!

SWISSmag č. 29 vychází 14. 9. 2023

Předplatné

Předplatné časopisu SWISSmag si  můžete objednat u vydavatelství SNOW media.

Samostatně

Časopis SWISSmag si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW.

On-line časopis

SWISSmag pro tablety a telefony můžete zakoupit na ISSUU.com, nebo na portálu Floowie.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Fenomén fasnacht

Fasnacht je unikátní karneval, který v podobném duchu probíhá po celém Švýcarsku. Jedním z nejslavnějších je ten basilejský, vzniklý původně na protestantském půdorysu. Jedinečný je propojením
původně vojenské hudby, široce sdílené společenské reflexe, pravidel a několikadenní chůze v maskách. Basilejský fasnacht je gejzírem kreativity i formou společenské katarze a stal se inspirací pro pražské Sametové posvícení.

Sametové posvícení

Basilejský fasnacht se též stal inspirací pro Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod konající se již dvanáct let v Praze, vždy 17. listopadu na svátek svobody a demokracie.

Michal Pločica - Inovativní zubařina v Oensingenu

Folklor, moderní technologie, bílý plášť, dezinfekce, zkušenosti z farmy i ordinace, kde vám kávu uvaří sympatická robotka. Jak se ze studenta medicíny na Masarykově univerzitě v Brně stane dentista se zájmem o robotiku? Dozvíte se v tomto rozhovoru s Michalem Pločicou ze švýcarského Oensingenu.

Udržitelné letectví 21. století - SWISS plánuje být do roku 2050 uhlíkově neutrální

Svět, jak ho známe dnes, by bez letecké dopravy nemohl fungovat. Letecká doprava
hraje klíčovou roli v globálním propojení a ekonomice, ale současně se potýká s rostoucími
obavami ohledně jejího dopadu na klima a životní prostředí. Jak to řeší ve Švýcarsku?

Cestování s čistým svědomím - Vlaky SBB budou využívat 100 % obnovitelné energie od roku 2025

Ačkoli je železniční doprava z principu mimořádně efektivní, a tedy poměrně nízkoemisní, důraz na udržitelnost roste i v této oblasti. Christina Meierová, vedoucí oddělení udržitelnosti společnosti SBB, vysvětluje, jaké jsou další kroky dopravce k dosažení klimatické neutrality a jakou roli hraje biotop na hlavním nádraží v Curychu.

Veslaři z Lausanne milují Vltavu

Přibližně každý druhý rok začátkem léta vyráží od Týna nad Vltavou třicítka švýcarských veslařů na etapovou plavbu až do Prahy. Nejsou žádní závodníci, ale veslaři amatéři.

Švýcarský letní tábor v české režii

Starší generace to braly jako samozřejmost. Každé léto děti vyrážely – nebo byly posílány
– na letní tábory, kde ve všelijakých podobách zažívaly skrze hry spojení s přírodou a s dětským kolektivem. Dnes už počet podobných táborů v Česku značně zřídl, nicméně české děti zase mohou vyrazit třeba do Švýcarska – jak takový tábor probíhá, přinášíme v obrazovém ohlédnutí po letošním ročníku.

19 zážitkových tipů: Zimní dovolená ve Švýcarsku, na kterou nezapomenete

Vydejte se letos na svou dokonalou zimní dovolenou do Švýcarska – budete překvapeni, co všechno můžete kromě lyžařské zábavy zažít. Inspirujte se některým z našich top 19 tipů – ať už vyhledáváte adrenalinové, nebo unikátní zážitky, pohodlné wellness nebo skvěle připravené sjezdovky pro děti a dospělé, určitě si vyberete to své. Výhodou Švýcarska je navíc jeho malá rozloha – vše tak máte v krátké dojezdové době a nemusíte být zaměřeni pouze na jeden region, kde se ubytujete například v apartmánu.

Lyže a lázně

Možná se vám to spojení jeví jako podivné, ale každý, kdo to už zkusil, potvrdí, že je to skvělá kombinace. Přes den lyžujete, běžkujete nebo jinak sportujete na sněhu a navečer spočinete v termálních lázních. Ideálně si tu užijete stmívání, necháte zrelaxovat unavené končetiny a ráno svěží můžete vyrazit znovu do hor.

Zimní putování na skialpech, sněžnicích nebo pěšky

Přechod z Kientalu přes Kandersteg do Leukerbadu

Stále více lidí dnes touží prožít atmosféru horské krajiny v zimním hávu intimněji a vyhledává sporty, kde nejsou davy a přírodu neruší technická infrastruktura. Popularitě se těší pěší zimní túry i vícedenní výlety na sněžnicích a přibývá vyznavačů skialpového lyžování. Při všech těchto aktivitách není cílem rychlý sjezd, ale naopak dostatek času na pohyb v přírodě a také její minimální zatížení.

Haute Route Bernských Alp aneb oblast Jungfrau v obrazech a tipech

Bernským Alpám se právem přezdívá Arktida kontinentální Evropy. Impozantní ledovce neztrácejí na kráse i přes globální oteplování. V tomto článku je pár tipů, jak si užít týdenní skialpovou akci, jejímž centrem je Konkordiaplatz, kousek od sedla Jungfraujoch.

Suchou nohou přes alpské velikány: První jízda spojením Matterhorn Alpine Crossing

Po pěti letech stavebních prací v často nepříznivých vysokohorských podmínkách byl
letos dokončen poslední úsek systému lanových drah mezi švýcarským Zermattem a italskou Cervinií: Nyní je možné se dostat celoročně během jediného dne „suchou nohou“
z jedné strany na druhou.

Student ve Švýcarsku nemá na brigády čas

Švýcarská vysoká technická škola ETH je natolik prestižní, že v přijetí na ni vůbec nedoufal. „Naopak na univerzitách, kde jsem měl z výsledku přijímacího řízení výborný pocit, jsem
nakonec neuspěl. Člověk musí jít štěstí naproti a zkoušet různé možnosti,“ říká o své cestě na jednu z nejvyhlášenějších evropských vzdělávacích institucí student Karel Kubíček.

Další vydání časopisu SWISSmag

SWISSmag 30 – jaro/léto 2024

SWISSmag 30 – jaro/léto 2024

ČasopisSWISSmag č. 30 –JARO/léto 2024V jarně-letním vydání časopisu SWISSmag se můžete inspirovat horkými a zároveň osvěžujícími tipy na dovolenou ve Švýcarsku. Mnohé vodní plochy vám totiž vynahradí moře. Dozvíte se, proč má Švýcarsko svůj polární institut nebo kde...

SWISSmag č. 28 – jaro-léto 2023

SWISSmag č. 28 – jaro-léto 2023

Inspiraci na letní dovolenou ve Švýcarsku přináší aktuální vydání časopisu SWISSmag. Kromě 13 osobně vybraných tipů na méně známá, přesto však půvabná švýcarská údolí nebo letní putování vlakem, si můžete přečíst o úspěších firmy, jejíž mapy vidí každý měsíc 400 milionů lidí z celého světa a již založil rodák z Brna. A mnoho dalšího!

SWISSmag č. 27 – podzim/zima 2022/23

SWISSmag č. 27 – podzim/zima 2022/23

Podzim a zima ve Švýcarsku? Netřeba sdělovat, že to je garance zážitků. Abyste si své cesty užili naplno a chytře, případně abyste se na ně vydali alespoň do hlubin své fantazie, je tady aktuální časopis SWISSmag.

SWISSmag 26 – jaro/léto 2022

SWISSmag 26 – jaro/léto 2022

Časopis zaměřený exkluzivně na Švýcarsko vám představí možnosti vodních radovánek v čistých švýcarských tocích, odhalí příběh rodiny Piccardů a projektu solárního létání, pozve vás na 15 zajímavých túr v nedotčené krajině, a také odhalí zajímavou pouť z nejnižšího do nejvyššího bodu Švýcarska. A to není zdaleka vše.

SWISSmag č. 25 – podzim/zima 2021/22

SWISSmag č. 25 – podzim/zima 2021/22

S babím létem již tradičně přichází i časopis SWISSmag, tedy čtení pro všechny, kdo z jakéhokoli důvodu tíhnou ke Švýcarsku. Hlavním tématem vydání jsou ledovce, jimiž se můžete pokochat na mnoha velkých fotografiích, zároveň poradíme, jak a kam se lze za (mizejícími) ledovci vydat. Vedle toho samozřejmě najdete další paletu článků na všemožná témata od historie přes kulturu až po gastronomii. A dozvíte se třeba i to, jak proměnit vzduch na vodu…

SWISSmag č. 24 – jaro/léto 2021

SWISSmag č. 24 – jaro/léto 2021

Časopis zaměřený exkluzivně na Švýcarsko vás sveze na parníku pro Lucernském jezeře, zavede vás do prvního přírodního parku v Alpách, projdete se pod Matterhornem, představí vám nového švýcarského velvyslance v Česku, přinese nejen vlakové novinky ve Švýcarsku… A ještě mnohem více!