Rekordní SWISSmag č. 08 - jaro-léto 2013

Osmé vydání časopisu o všem švýcarském je tady. Tentokrát navíc v rekordním rozsahu. Na 84 stranách dominují příspěvky o letních aktivitách a zejména o tom, jaké tradice Švýcaři slaví a co to znamená, když se stanete součástí jejich oslav. Navštívíme města, hory, nahlédneme na kulturu i historii Švýcarska, a to obzvlášť v souvislosti s blížící se oslavou Švýcarska v Česku, Švýcarským jarem.

SWISSmag 08 vychází 25. 2. 2013

Předplatné časopisu SWISSmag můžete objednat zde.

Časopis si můžete objednat i v ESHOPU.

Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na Alza media nebo na portálu Floowie.


Zde přinášíme náhledy několika stran z časopisu SWISSmag 08:

Jak vzniklo Švýcarsko? Kvůli Gotthardskému průsmyku…

Věděli jste, že o vytvoření Švýcarska se vlastně tak trochu zasloužil český král Otakar Přemysl II. a Gotthardský průsmyk? Tady je krátký průvodce historií vzniku Švýcarska.

SWISSmag 08


Graubünden - malé Švýcarsko v kostce

Tři místa v Graubündenu získala díky organizaci UNESCO oficiální statut světové jedinečnosti, kanton však může být pyšný na mnoho dalších skvostů: neporušenou přírodu, historická města a tradiční vesnice, technické vymoženosti či netušené bohatství ukryté v zásobách minerálních vod. I proto patří k nejnavštěvovanějším z celého Švýcarska.

SWISSmag 08

Chata Monte Rosa - sofistikovaný horský krystal

Jako krystal zasazený do hor mezi kameny a led vypadá nová chata pod masivem Monte Rosa. Tato energeticky soběstačná budova slouží horolezcům i turistům. Ve Švýcarsku většinou sklízí ovace také za svůj design. Jak však vyplývá z internetových diskuzí, některým Čechům se nelíbí a přirovnávají ji ke krkonošské Labské boudě.

SWISSmag 08

Jak si Švýcaři měří čas

Nikdo ho nevidí ani necítí, ale přesto ho lze měřit. Čas. Bez jeho přesného měření se dnešní svět neobejde. Švýcarsko je už po dvě století Mekkou hodinářského průmyslu.

SWISSmag 08

Úspěch a pád švýcarské automobilky Monteverdi

Švýcarsko není automobilovou velmocí, přitom zde od počátku minulého století až do současnosti existovalo na 250 firem zabývajících se výrobou automobilů nebo motocyklů. Jednou z nich byla malá automobilka Monteverdi.

SWISSmag 08

Švýcarské tradice - znáte je?

Čokoládu, sýr, Alpy, kapesní nůž a hodinky si se Švýcarskem spojí leckdo. Pak jsou tu méně známé tradice. Mladší i starší.

SWISSmag 08

Léto ve znamení tradice

Ve Švýcarsku si za letošní letní téma zvolili tradice. Jedná se o opravdu široký pojem zahrnující tradiční výroby a produkty i lidové slavnosti a akce. Níže přinášíme několik tipů pro vaši inspiraci.

SWISSmag 08

Krok za krokem kolem krále ledovců

Sněhová vločka, která spadne na začátku 23 kilometrů dlouhého ledovce Aletsch, putuje k jeho konci 400 let. Člověk dokáže přejít nejdelší evropský ledovec za dva dny – ovšem je to náročný a riskantní podnik. Krále ledovců, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, lze však obhlédnout během pár dní ze všech možných stran docela bezpečně na vlastní pěst (a klidně i s dětmi) z vyhlídkových túr v jeho okolí. Poradíme vám, kudy kam.

SWISSmag 08

Dračí hora Pilatus u Lucernu

Zatímco ve středověku byl podle legend 2 132 metrů vysoký vrchol Pilatus nad švýcarským Lucernem sídlem hned několika druhů draků a lucernští radní sem ještě koncem 14. století lidem výstup zakazovali, dnes je známý díky své ozubnicové dráze. Ta je svým sklonem 480 promile nejstrmější a jediná svého druhu na světě. Drak ovšem zůstal jako součást loga na Pilatu dodnes.

SWISSmag 08

Když se Lucern a Locarno rozezvučí hudbou…

Švýcarsko je proslulé jako země chránící si své tradice. Platí to i v oblasti hudební kultury, Švýcarsko má dokonce právo na hudební vzdělání zakotvené do ústavy konfederace. Hudební akce se tu konají skoro všude, často i na mezinárodní úrovni. Mezi nejslavnější patří festivaly v Lucernu a Locarnu.

SWISSmag 08


Švýcarský parmezán a alpská specialita

Věděli jste, že i Švýcaři mají svůj parmezán? A že existují sýry, které se dělají jenom nahoře v horách na salaších? O tom bude další díl seriálu, který představuje švýcarské sýry. Tentokrát se jedná o sýry z centrálního Švýcarska.

SWISSmag 08

A mnoho dalšího najdete v aktuálním SWISSmagu 08.

Předplatné si můžete objednat ZDE.
 

mediální partneři:
Sníh a lyžování - SNOW.CZHST - obchodní komora Švýcarsko  Švýcarsko

Sněhové zpravodajství ze Švýcarska - na portálu SNOW.CZ